رفلکتور چیست؟
رفلکتور چیست؟

رفلکتور چیست و چه کاربردی دارد؟ منتشر شدن نور در محصولات روشنایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این مسئولیت بر عهده رفلکتور است. رفلکتور مسئولیت بازگرداندن نور در لامپ ها را بر عهده دارد. این مسئله زمانی اهمیت پیدا می کند که نور نقطه ای مورد نیاز باشد. در این صورت اهمیت رفلکتور خیلی بیشتر می شود. بازده یک رفلکتور با  کیفیت سطح آن ارتباط مستقیم دارد. بنابراین هر میزان سطح رفلکتور براق تر و صیقلی تر باشد موجب می شودتا بازده رفلکتور بهتر و بیشتر باشد. لامپ های رفلکتوری به منظور جهت دادن به نور استفاده می شوند. نور خروجی از این لامپ ها برای تابش بر روی کالای مورد نظر طراحی شده است.

جنس رفلکتور چیست؟

رفلکتورها عموما از آلومینیوم و یا آلومینیوم با آبکاری کروم ساخته می شوند.

 مزیت های لامپ های رفلکتوری

لامپ های رفلکتوری دو مزیت عمده دارند.

اولین و مهم ترین مزیت این لامپ ها این است که نور هدر نمی رود و از تابش نور اضافه به اطراف جلوگیری می شود. به این ترتیب در مصرف برق صرفه جویی می شود و هزینه کمتری برای برق باید پرداخت شود.

مزیت دوم و مهم این لامپ ها این است که نور مطلوب و با کیفیتی تولید می شود. بدین ترتیب در زمانی که هدف از نورپردازی نمایش داده کالایی باشد، استفاده از رفلکتورها بسیار اهمیت پیدا می کند. به طور مثال: کالایی در ویترین قرار دارد و نیاز است تا آن را به صورت ویژه نمایش دهند. استفاده از رفلکتور باعث می شود که کالا به صورت واضح، روشن و با کیفیت نمایش داده شود بدون این که مشتری از لحاظ دیدن خسته شود  و چشمش آزار ببیند.

انواع رفلکتورها

تعداد زیادی از تولید کنندگان برتر در زمینه لامپ های led مدل هایی را برای رفلکتور ایجاد کرده اند. رفلکتور های ۱۰ و ۲۰ درجه برای سقف های بلند (۳٫۵ متر الی ۵۵ متر) و رفلکتور های ۳۰ درجه برای سقف های متوسط (۲٫۸ متر الی ۳٫۵ متر) و رفلکتور ۴۰ درجه برای نور نیمه دیفیوز (تقریباً غیر نقطه ای) نورهای خود را ارئه می دهند.